زمان تعویض لنت ترمز خودرو

 زمان تعویض لنت ترمز خودرو

زمان تعویض لنت ترمز خودرو

بهترین زمان تعویض لنت ترمز چه زمانیست؟ آیا تعویض لنت ترمز باید توسط افراد مجرب انجام شود؟ تعویض لنت ترمز در چه حالتی انجام میشود؟ تعویض لنت ترمز در چه محلی انجام میگردد؟ آیا مرکز خاصی برای تعویض لنت ترمز ماشین خارجی وجود دارد؟ آیا ریزش روغن ترمز باعث تعویض لنت ترمز میگردد؟ چطور تشخیص دهیم که لنت ترمز باید عوض شود؟

تعویض لنت ترمز وقتی است که لنت‌ها تا حد آخر ساییده می‌شود

 

هر لنت بسته به کیفیت و میزان مواد مصرفی و همچنین سبک و میزان استفاده، عمری مفید دارد که به مرور زمان با کم‌شدن عمرش، کم‌کم ساییده شده و تا حد تمام‌شدن نیز پیش می‌روند. اگر لنت‌ها ساییدگی بیش از حد داشته باشند که تعویضشان را در دستور کار قرار می‌دهد، نشانه‌های زیر را از خود بروز می‌دهند: ‌

هنگام ترمز‌گیری، از سیستم ترمز صدای جیغ شنیده می‌شود. ‌هنگام ترمز‌گیری، نیاز به طی کردن بیشتر مسیر عملیاتی پدال حس می‌شود‌ (‌پدال بیش از حد به کف خودرو نزدیک می‌شود). قدرت ترمز‌گیری به میزان محسوسی کاهش می‌یابد. ‌هنگام ترمز‌گیری، خودرو به یک سمت کشیده می‌شود. روغن ترمز در مخزن پایین می‌آید.

وقتی لنت چرب می‌شود: گاه پیش می‌آید که به دلیل نشتی مدارات روغن، لنت‌ها آغشته به روغن می‌شوند. اگر میزان روغن بسیار زیاد بود و با شست‌وشوی لنت با حلال‌های نه‌چندان قوی (جهت جلوگیری از آسیب احتمالی روی مواد تشکیل‌دهنده لنت) پاک نشدند، تعویض لنت مساوی است با حفظ ایمنی‌تان.

 لنتی که چرب شده باشد، برخی نشانه‌های زیر را به همراه دارد:

با وجود اندازه بودن میزان گوشت لنت، عملیات ترمزگیری با ضعف آشکار انجام می‌شود. هر لحظه امکان دارد که با نقص در عملیات ترمز‌گیری لنت روغنی شده، خودرو به کناره‌ها کشیده شود.

به دلیل گرمای بسیار زیاد حاصل از سایش، از روی لنت دود بلند می‌شود. سوختن روغن روی لنت‌ها علاوه بر دود، مقداری بو نیز به همراه دارد. ممکن است صدای جیغ به گوش برسد.

روغنی‌شدن لنت همان‌طور که عمل ترمزگیری را تضعیف می‌کند، می‌تواند حالت برعکس داشته باشد که حساسیت ترمز را افزایش دهد.

وقتی لنت شکسته شده باشد:  گرمای بیش از حد تولیدی در سیستم ترمز و یا ضربه‌های فیزیکی، گاهی شکستن بخشی از لنت را به همراه دارند.

اگر نشانه‌های زیر را دیدید، لنت‌ها را چک کنید: پدال ترمز کورس بیشتری را می‌پیماید و به کف اتاق نزدیک می‌شود. ممکن است صداهای غیر طبیعی از سمت ترمز به گوش برسد (‌شل شدن پرچ‌ها نیز دلیل بر تولید صداست). عملکرد ترمزی که از نظر فیزیکی آسیب دیده به دلیل کاهش سطح اصطکاک افت شدیدی پیدا کرده و سبب انحراف خودرو از خط مستقیم در زمان ترمزگیری می‌شود.

 اگر در اثر ضربه، لنت تغییر شکل داده باشد، احتمال آنکه دائم ‌روی کاسه و دیسک قفل شود و حرکت چرخ را با اختلال همراه کند وجود دارد. وقتی لنت از شکل طبیعی خود خارج شود گاهی پیش می‌آید که به دلیل فشار بسیار زیاد روی لنت، ایراد در ساخت و یا ضربان فیزیکی، لنت حالت استاندارد خود را از دست داده و گاه دچار زائده‌هایی شود. در این حالت مشکلات زیر پیش می‌آید، توجه داشته باشید که ایرادات لنت نشانه‌های مشترک زیادی دارند: در زمان ترمزگیری، صدای جیغ یا ضربه به گوش می‌رسد. روی دیسک ترمز خط می‌افتد. در تمام شرایط رانندگی، از جانب لنت معیوب صدا بلند می‌شود. وقتی لنت ضخامت بیش از حد و فاصله جابه‌جایی کم داشته باشد اگر لنت خریداری شده استاندارد خودروی شما نباشد و با جا زدن تحت فشار سعی در استفاده از آن را داشته باشید و یا فضای کافی برای بازی کردن نداشته باشند: چرخ مجهز به لنت ضخیم به سختی و در اصطکاک می‌چرخد. گرمای بیش از حدی در مجموعه تولید می‌شود که می‌تواند موجب تاب برداشتن دیسک شود. حرکت با خودرو چه در زمان ترمزگیری و چه در زمان عادی با سر و صدا همراه است. گرمای تولید شده باعث سوختن لنت و بلند شدن بوی آن می‌شود. عملکرد سیستم ترمز مختل شده و با کوچک‌ترین فشاری از طرف پدال، ترمزها عمل کرده اما این سرعت غیر‌استاندارد در عملکرد، ضررش از سود اندکش به مراتب بیشتر است.

بهترین زمان تعویض لنت که نه ایمنی را به خطر بیندازد و نه جیب شما را بی‌مورد خالی کند، وقتی است که میزان روغن موجود در مخزن، از حد استاندارد توصیه شده توسط سازنده پایین‌تر برود. در این شرایط به دلیل سایش لنت‌ها، سطح روغن در مخزن پایین می‌رود. وقتی سطح روغن به قسمت تعیین‌شده رسید، لنت‌ها را تعویض کنید. البته توجه داشته باشید که پایین رفتن سطح روغن در مخزن به دلیل نشتی روغن از مجموعه مدار ترمز نباشد. هر‌از‌گاهی بصورت منظم زیر خودرو رفته و سلامت مجموعه مدار ترمز و شلنگ‌های منعطف را بررسی کنید.    

بهترین راه برای برقراری امنیت و آرامش شما و عزیزانتان استفاده از ردیاب ماهواره ای دلتا میباشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.

www.deltagps.ir

 

زمان تعویض لنت ترمز خودرو


مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...